2011. december 11., vasárnap

A munka "én"-ek




A négy alsóbb központ naponta "én"-ek ezreit hozza létre. Néhányuk véletlenszerű, mások előre láthatóan adódnak szokásainkból és életmódunkból, megint másokat a körülmények változása hoz létre. Ezek az "én"-ek gépiesen jelentkeznek. Egyiküknek sincs köze az önemlékezéshez és a jelenlét elősegítéséhez.
Mint Robert Earl Burton rámutat, a gépies "én"-ek körforgása tisztán megfigyelhető a Tarot Szerencse kereke (X.) lapján. Ahogy a kerék forog, egy-egy "én" felemelkedik, és megkoronázza magát azonosságunkkal, de a következő pillanatban már letaszítja egy másik "én". 
 
A legtöbb gépies "én" önmagában nem ártalmas. Csak az a baj, hogy miközben egymást váltják, egyben kiszorítják a jelenlétet. Minden egyes "én", akármi is a témája, el akar húzni a jelenből a képzelődésbe. Ahogy Mr. Burton mondta nemrég, "A gépies 'én'-ek mind az Igazi Énnek tettetik magukat", és "Ha az ember nem osztja meg a figyelmét, akkor biztosan képzelődésbe viszi a négy alsóbb központ."
A megosztott figyelem fenntartásához munka "én"-eket kell kifejlesztenünk, amik el tudják pusztítani a gépies "én"-eket, és támogatni tudják a jelenlétet. A munka "én"-ek olyan szándékos gondolatok, amik támogatják az önemlékezést. Ilyesféle gondolatok ezek: légy jelen; oszd meg a figyelmedet; kerüld a képzelődést; lásd, ami előtted van; ne azonosulj ezekkel az "én"-ekkel; térj vissza az önemlékezéshez. Ahogy Mr. Burton magyarázza, ez az ezoterikus jelentése annak, amikor a Biblia (Exodus 21, 23-24.) azt mondja, "szemet szemért" - vagyis, a jelenlétet támogató munka "én"-ek szállnak szembe a gépies "én"-ekkel [a gondolat az eye, szem és az I, én azonos ejtésén alapul].
Ugyanakkor a munka "én"-ek nem nevezik "én"-nek magukat. Semlegesek, rövidek, útba igazítanak. Az a feladatuk, hogy megtörjék a képzelődést, és támogassák a jelenlétet. Erről beszél Mr. Ouspensky, amikor ezt mondja: "A tudatosság nem gondolkodás; arra használják a gondolkodást [a munka "én"-eket], hogy lökést adjanak neki: elindítják vele ebbe az irányba, és - immár gondolatok nélkül - tudatosak lesznek [jelen lesznek]." Arról nem szólt, hogy a jelenlét általában nem tart sokáig; állandóan munka "én"-eknek kell lökést adniuk neki.
A Fellowship of Friends-ben specifikus munka "én"-eket fejlesztünk ki, amelyek segítenek minket jelen maradni. Például próbálunk nem ítélkezni mások vagy a helyzet felett. Ennek, mint azt Mr. Burton kifejti, az az oka, hogy az ítélkezés az egyik legáltalánosabb módja a jelenlét elvesztésének. Észreveszünk valamit, majd a következő pillanatban már bele is alszunk egy olyan "én"-be, ami elítéli, amit megláttunk. Mr. Burton szavaival: "Az ítélkezés rögtön beharangozza az alvást, és megszakítja a jelenlétet." Mikor ez történik, vagy - ami a jobbik eset - még csak történne, egy ilyen "én" szolgálhat ellenszerül: "ne ítélkezz, maradj ébren, maradj jelen". És mivel az ítélkezési kényszer újból jelentkezhet, a munka "én"-eknek folyamatosan működniük kell, ha jelen akarunk maradni.
Egy másik helyzet, amiben gyakran elveszítjük a jelenlétet, a zuhanyzás. Közben néha azt képzelik az "én"-ek, hogy gondolkoznak: megtervezik a napot, visszaidéznek eseményeket, reményeket táplálnak, stb. Mindezek az "én"-ek a jelenlét helyét bitorolják, miközben úgy fürdünk meg, hogy csak homályos sejtésünk van arról, hogy egyáltalán hol vagyunk. Úgy tűnik, ez egy jó hely munka "én"-ek bevezetésére; de Burton úr arra is emlékeztet, hogy a jelenlét elősegítésével ne várjunk különleges körülményekre. Ehhez kapcsolódik a szúfi Gujduvani javaslata: "Küzdj minden idegen gondolattal! Légy mindig tekintettel arra, hogy mit csinálsz és mit gondolsz; így otthagyhatod halhatatlanságod jelét hétköznapi életed minden egyes múló pillanatán." 

Gondolatok a munka "én"-ekről

Ha az ember belső küzdelem nélkül él, ha ellenállás nélkül történik benne minden, ha arra megy, amerre húzzák, vagy amerre a szél fúj, megmarad olyannak, amilyen.
George Gurdjieff

Meg kell érteniük, hogy legkevésbé a külső dolgok számítanak. A belső dolgok a fontosak, a belső háború.
Peter Ouspensky

Egy dolog tisztában lenni az alapelvekkel, és egészen más szolgálatukba állítani a tudást.
Rodney Collin

Minden lélegzetvételnél vagy az önemlékezés emészti fel a képzelődést, vagy a képzelődés az önemlékezést. Minden jelenlét nélkül tett mozdulat szorosabbra húzza az alvás láncait. A jelenlét felfedi a gondolat erőtlenségét. Az, ami a sok "én"-t érdekli, a magasabb központokat nem érdekli.
Robert Earl Burton
A gondolat elnyeli a szellemet, pillanatról-pillanatra felfalja azt. Ez az igazi háború, a fontos háború.
Dzsalál ad-Dín Rúmí  
Ez a küzdelem egész életen át tart.
Al-Ghazálí
Van egy háború, ami megnyitja a mennyek kapuit. Boldogok azok a harcosok, akiknek az a sors jutott, hogy egy ilyen háborúban jeleskedjenek.
Bhagavad Gítá
Akármilyen sikeres vagy, akkor is száz önelégült "én" fog feltűnni előtted.
Attár
Bármennyire is kifinomultak az alvó gondolatai, álmaival nem talál haza.
Háfiz

Jól teszed, ha számolsz feledékenységed belső következményeivel. Ha elterelődik a figyelmed, térj vissza, amilyen hamar csak lehet.
Bahá' ad-Dín
Eleinte akkor is a fátyol mögött vagy, ha gyakorlod az emlékezést. Aztán bekövetkezik a fátyol-nélküliség: a jelenlét.
Qushayri
 
Being Present hírlevél, 2005. március

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése